Tasarıma Akademik Bakış

Mustafakemalpaşa Belediyesi Yeni Logosu
Duyuru Tarihi : 12.09.2017

Yeni yaşa yeni logo 

Mustafakemalpaşa Belediyesi kuruluşunun 136. yılına yeni logoyla girdi.

80'li yıllarda Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin logosundan esinlenerek çizilen, sarı, mavi ve yeşil tonlar üstünde cami, köprü ve tarımsal ürünlerin bulunduğu Mustafakemalpaşa Belediyesi'nin kurumsal logosu, günümüz tasarımına uygun hale getirilerek yeniden düzenlendi. 
Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler MYO Grafik Tasarım Programı Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Gültekin Erdal tarafından tasarlanan yeni logo, düzenlen basın toplantısıyla tanıtıldı.
Belediye Düğün Salonu'ndaki lansman programına; Kaymakam Mustafa Masatlı, Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, Başkan Yardımcıları Ayhan Dadak, Enver Erdoğan ve Mustafa Eren, belediye meclis üyeleri, daire amirleri, siyasi parti ve sivil toplum teşkilatlarının temsilcileri katıldı. 'Yeni logo ortak tercih' Slayt gösterimle logonun içeriğinin katılımcılara anlatıldığı toplantıda konuşan Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, sempozyum bildirisinde belirtilen öneriler doğrultusunda Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Belediye Meclisi'nin bir yıl süren ortak çalışmaları ve halkın tercihi doğrultusunda yeni kurumsal logonun belirlendiğini söyledi. 
Mecliste oy birliği ile alınan kararla köklü bir değişikliğe imza atıldığını belirten Başkan Kurtulan, 3 renk kullanıma uygun yeni logonun kent kimliği ile bütünleşen, hızlı, kolay ve doğru bir şekilde anlaşılır olduğunu kaydetti.
Başkan Sadi Kurtulan; " Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa Belediyesi ve Esnaf Sanatkarları Odası'nın logosu hep karıştırılır. Geçtiğimiz yıl düzenlenen sempozyumda belediye logomuzun eksik ve zayıf yönlerini ortaya koyan bildiriler sunuldu. Bu bilimsel çalışmalar doğrultusunda değişen ve gelişen Mustafakemalpaşa'nın yeni bir logo ihtiyacı doğdu. Kentimizin birden fazla özelliğinin anlatıldığı fakat kavram sorunu oluşturmayan bir tasarımı amaçladık. Birçok çalışma değerlendirmeye alındı. Kes, yapıştır, kopyala hatasından uzaklaşmamız gerekiyordu. Bu konuda ne yapmamız gerektiğini düzenlediğimiz sempozyumlarda hep düşündük. İki yıllık bir uğraşı sonucu ortaya çıkan yeni logomuz maalesef fikir sahibi olmadan bilgi sahibi olan bazılarınca eleştirildi. Fakat samimi eleştiriler bize yön verdi. %80'in üzerinde onay alarak yeni logomuzu belirledik. Logo tasarım süreci bilimsel anlamda yapılan bir çalışma oldu. Mustafakemalpaşa'ya değer katan her şey bu yeni logoda var " dedi. 'Temalar özenle seçildi' Günümüz kriterlerine uygun yeni logonun Mustafakemalpaşa'nın tarihi, doğası, tarımı ve coğrafi özelliklerinin kırmızı, lacivert ve yeşil renklerin kombinasyonuyla uyumlaştırıldığını kaydeden Belediye Başkanı Sadi Kurtulan; "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bayrağımızın yıldızına siluet olarak eklendi. 'M' harfinin küçük tasarlanmış olması ile halkımızın mütevazi yaşamı ve saygınlığı gösterilmektedir. Halkımızın misafirperver, hoşgörülü, eğitime önem veren ve harfin lacivert rengiyle de temizliği seven yapısı ortaya konulmuştur. Lacivert aynı zamanda ikonografik olarak ağırbaşlılığın ve saygınlığın rengidir. 
Mustafakemalpaşa'nın markalaşmış özellikleri olan Tümbüldek Kaplıcası, Suuçtu Şelalesi, Kirmasti Çayı, köprü, doğa ve bayrak temaları da özenle logoda yer almıştır " dedi. 
Mustafakemalpaşa'nın kuruluşun yıl dönümünü kutlayan Kaymakam Mustafa Masatlı ise yeni logonun hem kentlilik bilincine hem de kentin tanıtılmasına büyük katkı vereceğine inandığını söyledi.
Kaymakam Masatlı; " Her yörenin kendi değerlerine uygun bir logosu bulunuyor. Kent dokusuna uygun, o kimliği yaşatabilen ve mesaj veren logolar önemli. Belediyemizin logosu da bu anlamda çok güzel olmuş" dedi. 
http://www.dostmedya.com/haber/672682894.jpg http://www.dostmedya.com/haber/1068020385.jpg

http://www.milliyet.com.tr/yeni-yasa-yeni-logo-bursa-yerelhaber-2205741/